LED EKRAN NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Led ekran için özel üretilmiş, dışı kaplı kaliteli ledlerin (diyot) RGB (kırmızı, yeşil ve mavi) renklerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.
RGB Diyotlardan oluşan led ekranların elektronik çipler tarafından ışık gücü azaltılır veya çoğaltılır. Bu sayede her ledden (diyottan)farklı ışık güçleri elde edilir.

Led ekranlar, bilgisayar monitörüne, televizyona benzer görüntü sistemleridir. Harici bir medya ortamından aktarılan görüntü kontrol sistemi tarafından işlenerek ekrana aktarılır. led ekran teknolojisi temel olarak; led ekranda olması gereken rengin, kontrol sistemi tarafından parlaklıkları ayarlanarak oluşturulması prensibine dayanır.

Temel olarak led ekranlar; kırmızı, yeşil ve mavi ledlerin  değişen pixel sayısına göre üretilir. Açık alan ve kapalı alan olmak üzere iki temel özelliğe göre üretilir. Pixel sayısı metre kare alanına düşen diyot sayısı ekranın kalitesini belirler.

LED EKRANDA MODÜLLER:

Led eran modüllerden oluşur. Tıpkı bir tuğla gibi modüller yan yana, üst üste dizilerek ekran oluşturulur. Led ekranda bir arıza olduğunda sadece arızalı modül değiştirilir.

Ekranın tamamına bir şey olmaz. Bu nedenle bakın ve kullanım maliyeti azdır.

LED EKRANDA KABİNLER:

Led ekranlar, modüllerin dizildiği kabinler halinde üretilir ve satılır. Kabinler ekranın pixel sayısına göre büyük veya küçük olabilir. Örneğin 10 mm pxel ekranlarda kullanılan standart kabin ebadı 960*960 mm dir. (Modül ebadı 160*160 mm olduğunda)

Yan yana 6 adet, üst üste 6 adet olmak üzere 36 adet modül kullanılmaktadır. Bu nedenle led ekranlar istediğiniz ölçüde üretilebilir.

LED EKRAN GÜNEŞ ALTINDA VERİM ALINABİLİR Mİ?

Led ekranlarda parlaklık çok önemlidir. Güneş ışığı altında görüntü elde edebilmek için minimum 5.000 Nits ışık gücümde olmalıdır. Daha düşük olanlar dış ortam için uygun değildir.

LED EKRANLAR YAĞMUR VE KARDAN ETKİLENİR Mİ?

OURDOOR (AÇIK ALAN) Dış hava koşulları için üretilen ekranlar yağmurdan, kardan etkilenmeyecek şekilde üretilir. Ekranların ön yüzü darbelere karşı da polikarbon başlıklar sayesinde koruyucu özelliğe sahiptir.

GERİ